středa 28. února 2018, Švandovo divadlo

Město sužují krysy – jsou původcem všeho zla. Je třeba povolat krysaře. On je vyvede z města pryč, do řeky, na jistou smrt. Dokáže to díky své písni. Zní tak tiše a krysař má tak jemné ruce. Je jiný než lidé zde. Oplývá jakousi skrytou silou. Krysy jdou slepě za ním na jistou smrt. Městu se uleví a krysař půjde dál. Alespoň tak to vždy bylo. Ve všech městech, kterými prošel. A za nimiž se nikdy neohlédl. Nikdy se neohlížel nazpátek, nikdy nesetrvával na jednom místě déle, než pokud trval jeho úkol. Ale co když zde to bude jinak? Setrval tu mnohem déle, než zamýšlel. Proč vůbec pomýšlí za branami města na návrat? Proč jej znepokojují lidé, které by dříve minul bez povšimnutí? Co když krysy byly jen okaté alibi pro to, co se v lidech rodilo dávno předtím?

Není dobré vyslechnout zvuky noci. A není dobré vstoupit krysaři do cesty.

Zvláštní nadání, skrytá síla, skrytý potenciál jako vyvolenost, nebo jako prokletí? Jsou dny, kdy vykročí stín člověka o něco rychleji než člověk sám. Krysař mění lidi kolem sebe. A oni mění jeho.

Jedno z vrcholných děl české prózy 20. století vychází ze starodávné saské legendy a dodnes provokuje k mnohým otázkám i interpretacím. Je krysař postavou kladnou či zápornou? Má nárok přežít buřič, nebo stavitel? Viktor Dyk nechává svého hrdinu konfrontovat se s nejrůznějšími typy společnosti. A nakonec jej staví tváří v tvář jeho vlastním činům. Strhující příběh odhaluje propasti silného individualismu i propasti tzv. spořádaného bytí. Vzhlédnutí k vysokým klenbám může uzdravit duši, ale také může zlámat vaz.

Režie: Dodo Gombár
Divadelní adaptace: Martina Kinská
Hudba: Gabriela Vermelho
Hrají: Klára Cibulková, Réka Derzsi, Jacob Erftemeijer, Marek Pospíchal, Alena Štréblová, Miroslav Hruška, Bohdana Pavlíková, Martina Krátká, Eva Josefíková/Marie Štípková, David Punčochář, Petr Buchta, Luboš Veselý

Délka představení: 155 minut včetně přestávky, začátek v 19.00 h.

 

Zpět