František Palacký

palacky

 

 

 

 

Facebook GFP

facebook

Bakaláři

holcic_vel

 

 

 

Suplování

suplovani

Projekt modernizace škol

kraj-logo
eanorway

 

 

Projekt Comenius

comenius

 

 

 EU peníze SŠ

 

Seznam DUMů

Akce KMD

HENRIK IBSEN: NORA – DOMEČEK PRO PANENKY

Tisk PDF
Čtvrtek 26. března 2015

DIVADLO D21

Příběh z dob, kdy muži měli majetkovou a morální moc nad svými ženami.

Příběh z dob, kdy ženy byly bezbrannou a rozkošnou ozdobou mužova života. Příběh z dob, kdy ženy unikaly z této situace pomocí manipulace a lsti. Ještě, že dnes už to neplatí a ženy jsou samostatné, silné a fér!

Po představení proběhne zajímavá diskuze s tvůrci.

Režie: Tereza Karpianus

Hudba: Mario Buzzi

Hrají: Stela Chmelová, Lukáš Šolc, Hana Mathauserová, Petr Pochop, Jiří Panzner j.h.

Délka: 110 minut, začátek v 19.30 hodin

 

Amadeus

Tisk PDF
PETER SHAFFER: AMADEUS

Středa 18. února 2015

DIVADLO NA VINOHRADECH

Snad žádný jiný příběh posledních tří dekád nedosáhl u divadelního publika takové popularity jako právě Amadeus britského dramatika Sira Petera Shaffera (*1926). Jistě k tomu výrazně přispěl i stejnojmenný oscarový film Miloše Formana z roku 1984.
  Senzační, skoro detektivní příběh o příčinách smrti nejslavnějšího klasicistního skladatele, který pro světovou dramatickou literaturu objevil už A. S. Puškin (Mozart a Salieri) a který je založený spíše na dobových fámách, posloužil Shafferovi k demonstraci „srážky génia s průměrností“, jak sám pojmenovává téma své hry.
  V naší inscenaci však rozhodně nepůjde o nerovný souboj muže nadaného s mužem bez talentu. Ba dokonce, kdyby se Shafferova efektní hra jmenovala Salieri, bylo by to adekvátní prostoru, který autor tomuto věčnému Mozartovu rivalovi ponechává pro vlastní obhajobu. Přes propast dlouhých 250 let – až z Vídně 2. poloviny 18. století, z města intrik a pletich – vás osloví Antonio Salieri z jeviště Divadla na Vinohradech vůbec poprvé.


Režie: Martin Čičvák
Dramaturgie: Milan Šotek
Šermy: Karel Basák
Kostýmy: Marija Havran
Choreografie: Tomáš Krivošik
Hrají: Jiří Dvořák, Ondřej Brousek, Ivana Uhlířová, Michal Novotný, Luboš Veselý, Václav Svoboda, Marek Holý, Daniel Bambas a další
Délka představení: 170 minut, začátek v 19.00
Aktualizováno pátek, 30. ledna 2015 18:56

Aubum - Důkaz

Tisk PDF

DAVID AUBUM: DŮKAZ
Úterý 20. ledna 2015
DIVADLO ROKOKO

Po smrti význačného matematika, jehož genialita se k stáru proměnila v šílenství, je v jeho pozůstalosti nalezeno dílo, které posouvá matematické myšlení. Matematik, který má pozůstalost na starosti, musí rozhodnout, jestli dílo skutečně vytvořil zesnulý vědec, nebo jeho dcera, která, jak se zdá, zdědila otcův talent. Zdědila také dispozice k duševní chorobě? Dá se jí věřit, když tvrdí, že úlohu vymyslela ona? Zoufalé hledání nepopiratelného, jediného a nezpochybnitelného důkazu ústí v poznání, že i kdyby se všechno na světě dalo spočítat, zdokumentovat a převést na numerické hodnoty, vždycky zůstane ještě něco... Něco nevysvětlitelného, nezvažitelného, iracionálního. Krajina duše, kterou nelze racionálně zmapovat. Krajina, do níž se vstupuje prostřednictvím víry, která nakonec váží víc než všechny vědecké důkazy.

  
Divadelní hra, odměněná Pulitzerovou cenou, se stala předlohou úspěšného filmu s Anthonym Hopkinsem a Gwyneth Paltrow v hlavních rolích. Pro Divadlo Rokoko ji nastudoval Ondřej Zajíc.

Hrají: Veronika Kubařová, Oldřich Vízner, Martin Písařík, Stanislava Jachnická
Režie: Ondřej Zajíc
Dramaturg: Věra Mašková
délka představení: 2 h 15 min, začátek v 19.00 hodin
 
Aktualizováno pondělí, 05. ledna 2015 10:28

Jeptišky

Tisk PDF
ZRUŠENO
DAN GOGGIN: JEPTIŠKY
Čtvrtek 18. prosince 2014
DIVADLO NA FIDLOVAČCE
 
Chcete vědět, co všechno se může stát, když si řádové sestry uvaří k smrti dobrou polévku? Malých sester z Hobokenu bývalo sedmdesát a jedna jeptiška, ale sestra Julie byla vždycky tak trochu podivná kuchařka. A tak není divu, že se dvaapadesát jejích sestřiček odebralo na onen svět. Tedy vlastně prozatím jen do mrazáku, neboť klášterní kasa je po nákupech Matky představené jaksi prázdná. Co dělat? Čekat na zázrak, nebo uspořádat dobročinné představení v pronajatém divadle? Muzikál Jeptišky je totiž něco jako apo-katoli-ptický muzikál, u kterého se chvílemi možná budete až modlit smíchy.
Autor, Dan Goggin, se původně domníval, že napsal muzikálovou komedii, která pobaví přátele a pár platících diváků navíc. Jeptišky však zůstaly na programu divadla Cherry Lane v New Yorku neuvěřitelných 10 let, dosáhly 3672 repríz a staly se druhým nejhranějším offbroadwayským muzikálem v historii.
 
Hrají: Zora Jandová, Ludmila Molinová, Sandra Pogodová, Barbora Mošnová, Martina Randová
 
Choreografie: Hana Čičelová
 
Hudební nastudování: Linda Finková
 
Režie: Lumír Olšovský
 
Délka představení: 140 minut, začátek v 19.30 h
Aktualizováno čtvrtek, 11. prosince 2014 12:08

Slečna Jairová

Tisk PDF
MICHEL DE GHELDERODE: SLEČNA JAIROVÁ

pondělí  10. listopadu 2014

DIVADLO V DLOUHÉ

Divadlo francouzsky píšícího belgického dramatika Michela de Ghelderoda (1898–1962), kořenící ve vlámských lidových tradicích, literatuře i malířství a pojímané jako jakýsi divoký karneval, nastavuje člověku kruté zrcadlo. Jeho postavy se zmítají mezi dobrem a zlem, Bohem a ďáblem, mezi skutečností a snem, životem a smrtí. Groteskní mystérium Slečna Jairová rozvíjí jeden z okrajových novozákonních příběhů o vzkříšení mrtvé dcery Jairovy, který se jakoby mimochodem odehrává na pozadí Kristovy oběti. Podobně jako na žánrových obrazech starých vlámských mistrů situoval i Ghelderode svou moderní verzi evangelijního příběhu do rodných Flander (ačkoliv psal svá díla ve francouzštině, a je tedy významným představitelem belgické frankofonní literatury), i v tomto groteskně mysteriózním, až hororovém dramatu splývá reálné s fantaskním, současné s minulým, parodické s posvátným.

„Příšery zabydlují mé divadlo, protože jsou všude kolem nás, na ulicích, v každém pokoji, v životě. Co říkám – jsou v nás, jsme to my!“ (Michel de Ghelderode)

Hrají:  Magdalena Zimová, Miroslav Táborský, Lenka Veliká, Jan Meduna, Jan Vondráček, Tomáš Turek, Emma Černá, Jiří Wohanka, Martin Matejka, Martin Veliký, Peter Varga a další.

Dramaturgie: Štěpán Otčenášek

Hudba: Vladimír Franz

Režie: Hana Burešová

Délka představení: 2 h 30 min, začátek v 19.00
Aktualizováno středa, 15. října 2014 18:08

Strana 1 z 5