středa 18.4.2012  –   Divadlo Pod Palmovkou

Sofoklés: OIDIPÚS VLADAŘ

Jedno z největších dramat o lidské velikosti a pádu.

Mor vylidňuje Théby. Zoufalé město hledá záchranu u svého vládce Oidipa, který město už jednou zachránil. Oidipús žádá o radu delfskou věštkyni. Ta odpoví, že mor neskončí, dokud nebude nalezen a potrestán vrah předchozího vládce Laia. Oidipús ve snaze zachránit Théby, se sám ujme pátrání a vynese nemilosrdnou kletbu nad pachatelem. Postupné odhalování zlo-činu, ale odkrývá stále víc i jeho vlastní minulost. Z Oidipa státníka se stává člověk posedlý touhou rozluštit hádanka svého života, aby nakonec dospěl k poznání, že hledaným vrahem, odpovědným za mor v Thébách je on sám. Když uvidí, že je tím, koho hledal, oslepí se.

Nápis nad vchodem delfské věštírny zní: „Poznej sebe sama“. Sofoklův Oidipús vladař je pří-běh o velikosti a pádu člověka. O muži, který byl lovcem i lovenou zvěří, soudcem i zločin-cem, manželem i dítětem, zachráncem i příčinou zkázy. Náš Oidipús začíná dnes a končí v antice. Je to Oidipús současný a mýtický zároveň. Věčný v rozporuplnosti a nevyzpytatelnosti lidského života a osudu. Tehdy i dnes.

Délka představení: 1:20 h. (začátek v 19:00 hod.)

Hrají: Jiří Langmajer, Zuzana Slavíková, Ivan Jiřík, Kateřina Macháčková, Jitka Sedláčková, Jan Teplý, Miloš Kopečný, Karel Hlušička, Marcela Nohýnková

Zpět