Celkem 8 vyučujících GFP využilo během letošních prázdnin možnosti vyjet v rámci programu Erasmus+ na jazykový kurz do zahraničí. Zatímco učitelé angličtiny zamířili do Irska, my neangličtináři jsme usedli do školních lavic v mezinárodní škole ESE (European School of English) v St. Julians na Maltě. Rozřazovací test před odletem a krátký pohovor před zahájením výuky rozhodly o tom, na jaké úrovni bude naše vzdělávání probíhat.
Škola je skvěle vybavená. V přízemí je recepce, bar, v němž bylo možné během dopoledne pořídit drobné občerstvení, a několik chill-out zón. Celá dvě patra zabírají učebny, jimž vévodí velké dotykové monitory (na nich běžela interaktivní verze našich papírových učebnic), samozřejmostí je audio i videotechnika. Jedno poschodí je vyčleněno na pokoje pro studenty, kteří jsou ve škole ubytováni. Studenti ESE mohou využít různých výhod, které jim škola nabízí (sleva na oběd ve školním baru, datová SIM karta či lehátka na vyhrazené pláži zdarma…). Zaměstnanci na recepci školy nám byli vždy ochotni vyjít vstříc – pomohli například s orientací v budově školy i v samotném městě, se zprostředkováním výletu mimo školní program i s pořízením fotografií na památku.
A samotná výuka? Studijní skupiny byly různě početné, a především pestré co do věku a národnostního složení. Studenti z Turecka, Japonska, Bolívie a dalších zemí se pod vedením zkušených lektorů snažili upevnit a rozšířit své jazykové dovednosti. Učitelé dbali nejen na gramatická pravidla, ale také na rozšíření naší slovní zásoby a na správnou výslovnost. Chceš vyjádřit myšlenku a chybí ti slovní zásoba? Poraď si, snaž se, hledej různé cesty, jediným dorozumívacím jazykem v celé třídě je jen a jen angličtina. Spolužáci i učitel ti porozuměli? V tom případě máš tu nejlepší zpětnou vazbu. Výuka zde je opravdu na špičkové úrovni a vyučující, kteří sami mnohdy pocházejí z různých koutů světa, jsou profesionálové na svém místě.
Při odpoledních výletech s průvodcem jsme pak měli možnost poznat kulturu a historii Malty a zároveň jsme si mohli ověřit, do jaké míry jsme schopni porozumět anglickému výkladu.
Odměnou za týdenní návrat do školních lavic je nám nejen certifikát dokládající úroveň naší angličtiny, ale také plno zážitků a vzpomínek na místa, na která bychom se s komerčními cestovkami nedostali, na spolužáky a učitele, kteří naše komunikační dovednosti v cizím jazyce dokázali za pár dní posunout o velký kus dopředu.